Każdy Kościól jest wyjątkowy,
dlatego, nie sprzedajemy standardowych produktów, urządzeń, ale wypracowujemy najlepsze możliwe rozwiązania dla każdego kościoła z usługą instalacji. Warunkiem tego jest dokladne planowanie uwzględniające wymagania techniczne a także wszelkie wymagania władz budowlanych jak i również ramy finansowe inwestycji. Bezpieczeństwo jest najważniejszym priorytetem przy planowaniu systemu ogrzewania kościelnego.
Oferujemy certyfikowane i przetestowane rozwiązania - urządzenia - systemy sterowania.
Poniżej przedstawiamy kluczowe pytania:
1. Dlaczego potrzebujemy ogrzewać kościół ?
✅czy ogrzewać wnętrze całego kościoła ?
✅czy są jakieś wymagania dotyczące konserwacji zabytków ?
✅czy zadbać o to aby wierni nie czuli zimna w zimnym kościele ?
2 Jaką ochronę cieplną ma kościół ?
✅czy ściany zewnętrzne sa izolowane termicznie ?
✅czy dach jest izolowany termicznie ?
✅czy okna są izolowane ?
✅jakie jest wnętrze kościoła ?
3, Jak będzie używany kościół ?
✅ile godzin w tygodniu odbywają się zgromadzenia wiernych ?
✅ile osób odwiedza kościół w trakcie zgromadzeń wiernych ?
4. Jak cenny jest kościół ?
✅czy kościół jest zabytkowym obiektem ?
✅czy kościół posiada cenne obrazy, sztukaterie, rzeźby lub inne przedmioty sztuki ?
✅czy kościół ma organy ?
Poniżej przedstawiam trzy sposoby ogrzewania kościelnego w skrócie:
✅ogrzewanie ciepłym powietrzem - np. piecami akumulacyjnymi - generuje ciepłe powietrze w okolicy do 2 m przy piecu akumulacyjnym a całe ciepłe powietrze unosi się do górnej części sklepienia kościoła powodując cyrkulację powietrza - zmiany temperatury ścian, obrazów dzieł sztuki - zalecana ciągła praca w zimnych porach roku z precyzyjną kontrola temperatury. Koszty eksploatacji porównywalne do ogrzewania podłogowego.
✅ogrzewanie podłogowe - np. kable grzewcze lub maty grzewcze - wymagają ogromnych inwestycji strukturalnych - skuteczne dla wiernych. Koszty eksploatacji porównywalne do ogrzewania ciepłym powietrzem lecz inwestycja nieporównywalnie większa. Komfort cieplny dla wiernego najwyższy z możliwych.
✅ogrzewanie siedzenia kościelnego - najbardziej ekonomiczny i polecany sytem ogrzewania - nie kościół jest ogrzewany ale bezpośrednio wierny. Najbardziej bezpieczny dla minimalizowania różnic temperatury w kościele. Moc do 30W na siedzisko a więc np 200 miejsc siedzacych to tylko 6kW i ogrzewanie jest realizowane tylko w trakcie użytkowania kościoła z precyzyjna kontrolą temperatury.
✅Aby odwiedzajacy kościół nie zmarzł w zimnym kościele jego bilans cieplny musi byż zrównoważony.
Każdy generuje ciepło. Siedząc lub stojac średnio zbudowana osoba generuje około 100 watów na godzinę do otoczenia. Dla zrównoważenia bilansu cieplego brakuje 10 do 20 watów.
✅Organy kościelne - najlepiej jeżeli temperatura będzie zmieniać się minimalnie. Wilgotność w zakresie 50% - 70% jest idealna, poniżej 50% jest zbyt sucho i są możliwe pęknięcia natomiast wilgotność w zakresie ponad 70% powoduje pęcznienie drewna i organy mogą spleśnieć wewnątrz.
✅Zmiana temperatury w kościele może wynosić maksymalnie 0.5°C do 1,0°C na godzinę przy ogrzewaniu i chłodzeniu.
Trwale należy sprawdzać wilgotność względną która powinna wynosić 50% do maksimum 70%.
✅Nieprawidłowe nagzrzewanie schłodzonych kościołów ( zbyt szybkie ogrzewanie ) może spowodować uszkodzenie budynku, sprzętu i organów.